Flow fenomén v blogovaní a čítaní

Autor: Martina Verešová | 24.10.2011 o 22:32 | (upravené 24.10.2011 o 22:43) Karma článku: 7,15 | Prečítané:  1794x

Pozitívna psychológia je smer, ktorý sa samostatne rozvíja od roku 1999. Jeden z jej zakladateľov sa v Amerike okrem svojho krkolomného mena preslávil aj definovaním flow fenoménu. Po slovensky je to najvýstižnejšie preložiť ako stav plynutia. Prežívanie flow fenoménu je podľa mňa časť odpovede, prečo ľudia píšu na blogy.

Mihaly Csikszentmihalyi, v medzinárodnom prostredí známy jednoducho ako ,,mistr čik". Študentov učí vyslovovať svoje meno takto milo: Pronounced it "Chicks send me high".

 

Flow fenomén je intenzívna koncentrácia, ale nie pod stresom. Príjemné zaujatie činnosťou, kedy je človek vo svojom svete bez vnímania času. Keď si porovnáme opis tohto fenoménu a stav pri písaní článkov na blog, vyjde z toho táto podobnosť:

Pocit
Človek je ponorený do toho, čo robí. Pripomína to rieku. Možno aj kvôli anglickému významu flow = plynúť. Prežívanie flow fenoménu je ako keď sa ponoríme do rieky, obklopíme sa ňou a necháme sa unášať prúdom energie. Svet okolo prestáva existovať. Je to stav, v ktorom trochu zabúdame na svoje ja, ktoré sa potom ale vráti oddýchnuté a zmysluplnejšie. Na svoje ja občas musíme zabudnúť.

Vnímanie času
Nevnímame čas, ani nič okolo. Sme uvoľnení, napriek tomu zameraní na jednu vec. Podobne zaujaté v inom svete vedia byť deti. Sekundy môžu byť pri silnej koncentrácii prežívané ako minúty. Alebo hodiny sa zdajú kratšie (už iba nájdem ilustračný obrázok, dopíšem iba tento odsek...a pol hodina je preč).

Náročnosť
Flow zažívame pri činnostiach, ktoré majú primeranú náročnosť. Tá nám nedovolí nudiť sa (príliš ľahké), ale ani nás nestresuje (príliš ťažké). Napríklad  by som nevedela písať o vybraných slovách, ale ani analýzu o tom, prečo padla vláda.

A ešte je tu flow pri čítaní
Svoje plynutie zažívajú aj čitatelia, aj keď je to trochu iné prežívanie. Pocit šťastia pri čítaní skúmal v 90-tych rokoch Ludwig Muth. Čitateľ sa podľa neho nachádza vo flow kanáli, ale radosť z čítania tu má isté hranice. Radosť sa stráca, ak text príliš prekračuje čitateľove schopnosti a začne sa nudiť. Alebo ak text nie je výzvou na premýšľanie, potom nasleduje únik od čítania ( z blogov sa krásne uniká späť na titulku Sme :) .

 

Pán Čik priniesol ešte tento zaujímavý poznatok
Najvačší pocit spokojnosti a šťastia prinášajú činnosti, pri ktorých nepotrebujeme veľa peňazí. Ľudia ktorí na svoj koníček nepotrebujú materiálne zázemie, ale do činnosti vkladajú skôr vlastné sily zažívajú bezstarostné plynutie častejšie. Flow prežívame pri autotelickej práci, teda pri takej, ktorú nevykonávame s budúcim prospechom, ale pre radosť.

Takže prináša blogovanie pocit flow fenoménu? Pocit plynutia prežívá každý, ale pri rôznych činnostiach. Príjemné hľadanie.

 

viac o pozitívnej psychológii na: http://www.pozitivni-psychologie.cz/
graf upravený odtiaľto:http://www.artefiletika.cz/modules/articles/article.php?id=40

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?