Cesta z pekla je dláždená Dobrými anjelmi

Autor: Martina Verešová | 18.9.2012 o 22:10 | (upravené 19.4.2013 o 0:25) Karma článku: 10,09 | Prečítané:  2037x

Andrej Kiska je zvláštny. Robí dobro len tak z princípu. Svoju filozofiu pomáhania a pohľad na svet opísal v knižke Cesta manažéra z pekla. Hľadá zmysel života, lebo mať peniaze a úspešnú firmu, ešte neznamená žiť šťastne. Je to kniha o každom, kto chce pomáhať. Všeobecne, nielen cez Dobrého anjela.

Do 50-stranovej knižky sa zmestilo všetko: spanie s americkými švábmi, bankrot, dobré nápady, práca na 18 hodín denne, podnikanie na Slovensku. S podtitulkom: ako robiť charitu úspešne a so srdcom.

 

 

 

Tradične, ďalej nájdete myšlienky z knihy, ku ktorým som si dala výkričník. Pekné, smutné, tie čo zaujali.

 

Cesta od zisku ku pochopeniu skutočných problémov:

Počas svojho manažovania som uvádzal do praxe desiatky biznisových produktov, od logistických po finančné. Dlhodobo úspešné a stabilné boli len tie, kde sme našli a naplnili potreby ľudí. A zisk zakaždým prišiel. Opačné poradie bolo skoro vždy odsúdené na neúspech.

Zmyslom podniku nie je vytvárať zisk, to je len jeho nevyhnutnou podmienkou, aby mohol ako taký existovať. Aj človek musí jesť a piť, ale nikto netvrdí, že zmyslom života je jedenie a pitie. ... Tvorba zisku je existenčnou podmienkou, ale nie je cieľom.

Zmyslom života je slúžiť iným. Naša práca má byť v prvom rade službou, až potom prostriedkom na získavanie peňazí a úspechov. Ak všetky schopnosti a dary, ktoré sme dostali, použijeme na službu iným, potom budeme nielen tvoriť zisk, ale možno sa dostaneme „na cestu do neba".

 

Problém - riešenie, problém - riešenie. A stále dokola. Trápia nás obraty, zisky, plány, šéfovia aj podriadení. Časom sa začíname usmievať menej a menej a jediným pracovným potešením je občasný žúr s kolegami. Chodíme na tréningy, kde nás učia, ako byť úspešný, ako komunikovať, ako plánovať. Čítame knihy o úspešných firmách, bohatých manažéroch a víťazných stratégiách.

Uvedomíte si absurditu, s akou sa naháňame za plánmi a ziskmi a s akou sme schopní si vytrhať posledné zvyšky vlasov, pretože pre krízu náš zisk klesol na nulu. Konečne si uvedomíme, ako kopeme do stola od hnevu, že nás nepovýšili, ako sme zúfalí, pretože sme pribrali tri kilá a synovi nejde matematika v škole. Pochopíme tú absurdnosť a zrazu sa nad zdanlivými problémami pousmejeme. Pochopíme, že skutočné problémy vyzerajú celkom inak. A akí sme v skutočnosti šťastní.

 

Pár myšlienok z východnej filozofie:

Najviac ma zaujalo to, že Dalajláma priam vyzýval čitateľa, aby s ním nesúhlasil. Aby si z jeho filozofie zobral len to, čomu sám verí a čo jemu samému najviac pomôže. Vyzýval k práci s vlastnou mysľou, k súcitu a k pomoci druhým ľuďom.

Taoizmus hovorí, že ozajstný človek koná bez toho, aby sa upínal a završuje bez toho, aby v tom zotrvával. Gándhí to objasňuje ešte lepšie: Pracuj, tvor, ale neočakávaj a nedychti po výsledkoch svojich činov. Nezabudnite, charita neznamená automaticky dávať peniaze, charita znamená využiť svoje skúsenosti, znalosti a kontakty na pomoc ľuďom.

O šťastí:

Všetci chceme byť šťastní. Možno si to niekedy neuvedomujeme, ale za našimi túžbami po sláve a úspechu sa v skutočnosti skrýva tá základná túžba - túžba po šťastí.

 

(pre tých, čo si myslia, že na Slovensku nie je nič dobré, a kto je úspěšný, musel niekomu zapredať dušu alebo chrbtovú kosť)

 

 

Aký má zmysel vyhľadávať utrpení, přežívat ho, plakať?
Ako máme pomáhať, aby sme si sami neublížili?
Má to celé vôbec zmysel?

 

Napadlo mi, ako by spolu vyzeralo aktuálnych 113 052 Dobrých anjelov. Nejak takto.


Zdroj: Cesta manažéra z pekla  http://www.cestazpekla.sk/
ps: ďakujem J. za ten júlový rozhovor a nápad na nadpis.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?